بیت شیرز (BitShares) چیست

بیت شیرز (BitShares) یک پلتفرم مالی متن باز، عمومی و مبتنی بر Blockchain است. این پلتفرم امکان مبادله دارایی ها بصورت غیر متمرکز را فراهم می کند. بیت شیرز بسیار شبیه به بازار بورس نیویورک (NYSE) عمل می کند؛ با این تفاوت که برای ارزهای رمز نگاری شده طراحی شده و نیاز به اعتماد به یک قدرت مرکزی جهت کنترل سرمایه ها ندارد. BitShares همچنین یک ارز رمزنگاری شده به نام “BTS” را ایجاد نموده که می تواند بین حساب ها منتقل شود و برای جمع آوری کارمزدها در شبکه و همچنین وثیقه برای وام استفاده می شود.

این پلتفرم توسط دانیل لاریمر (Daniel Larimer)، یک برنامه نویس و کارآفرین آمریکایی طراحی شده است و در ژوئیه ۲۰۱۴ راه اندازی شد. از مارس ۲۰۱۶ این پروژه بخشی از Microsoft Azure Blockchain به عنوان یک سرویس است.

تاریخچه پیدایش بیت شیرز (BitShares)

در ۲ ژوئن ۲۰۱۳، یک کارآفرین به نام Daniel Larimer متوجه شد که مبادلات ارز پایه/بیت کوین که نیازی به سپرده گذاری ندارند، می توانند با استفاده از توکن هایی که توسط توکنی دیگر روی همان بلاک چین پشتیبانی می شوند، انجام شوند.

این مفهوم با سایر علاقه مندان ارزهای رمز نگاری شده در انجمن های مختلف اینترنتی مورد بحث قرار گرفت. او ایده های خود را با Charles Hoskinson، بنیانگذار Ethereum و Cardano، مطرح کرد که وی به این ایده و توسعه یک طرح کسب و کار کمک کرد. با همکاری آنها این طرح را به Li Xiaolai، سرمایه دار چینی Bitcoin، ارائه دادند که موافقت کرد تا این توسعه را تأمین مالی نماید. در ۴ ژوئیه آنها یک شرکت به نام Invictus Innovations تأسیس کردند. چند ماه بعد، در اکتبر ۲۰۱۳، Hoskinson و Larimer مفهوم BitShares را در کنفرانس بیت کوین آتلانتا ارائه دادند

چند هفته بعد دانیل نتیجه گرفت که مفهوم استخراج ناقص است. وی استدلال نمود هزینه پایین برق مصرفی برخی کشورها و شرایط سخت افزاری قوی تعریف شده جهت مشارکت در سیستم استخراج، منجر به تمرکز شبکه می شود که پس از مدتی منجر به عدم سوددهی فرآیند استخراج روی کامپیوتر های معمولی می شود.

یک ماه پس از انتشار ProtoShares، حدود ۱ دسامبر، او اعلام کرد که در پروژه های بعدی خود به جای الگوریتم اثبات کار، از اثبات سهام استفاده خواهد نمود که به نظر وی یک الگوریتم ساده است که می تواند توسط هر کسی با استفاده از کامپیوترهای خانگی حل شود. در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۳، لاریمر یک الگوریتم توافق عمومی جدید (DPoS) را ارائه کرد که بر اساس آن پلتفرم BitShares در ۱۹ ژوئیه همان سال ساخته و راه اندازی شد. در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵، Bitshares نسخه ۲٫۰ را منتشر کرد.

ویژگی های پلتفرم بیت شیرز (BitShares)

این پلتفرم توسط انجمن BitShares، یک کنسرسیوم باز از افراد و سازمان هایی که متعهد به ارائه دسترسی جهانی به قدرت قراردادهای هوشمند هستند، اجرا و پشتیبانی می شود. با همکاری این کمپانی که پلتفرم BitShares را طراحی کرده و توسعه داده، ویژگی های نوآورانه متعددی در صنعت قرارداد های هوشمند پدید آمده است:

عملکرد و مقیاس پذیری – طبق گفته سازندگان، این پلتفرم قادر به پردازش ۱۰۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) و حتی بیشتر با حداقل بهینه سازی است. برای مقایسه، VISA، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات مالی در جهان به طور متوسط ۲,۰۰۰ TPS با حداکثر ظرفیت ۲۴,۰۰۰ TPS را مدیریت می کند.

بورس دارایی های غیرمتمرکز – BitShares به کاربران خود اجازه می دهد تا در یک سیستم کاملاً غیر متمرکز (DEX) تجارت کنند. در حالی که مبادلات سنتی ارزهای رمزنگاری شده برای ذخیره، مدیریت و کنترل تمام منابع مالی به سرورهای شخصی خود متکی هستند؛ آنها همچنین سابقه سرقت، هک شدن یا بسته شدن را نیز بصورت ثبت شده دارند. ایده DEX این است که دسترسی به کلیدهای خصوصی (private keys) کاربران خود نداشته باشد؛ به این ترتیب، تجارت کنندگان همچنان کنترل کامل منابع مالی خود را دارند و پلتفرم مبادلات نیز نسبت به حملات مقاوم تر می شود.

سکه های هوشمند – بر طبق گفته سازندگان، “Smartcoin” یک توکن است که ارزش آن به صورت الگوریتمی به تعدادی از دارایی ها مانند دلار آمریکا، فلزات گرانبها و یا سهام یک شرکت وابسته است. ارزش Smartcoin ها در پلتفرم BitShares طوری برنامه ریزی شده که همیشه به طور کامل توسط ارز اصلی خود، BTS، حمایت می شود.

الگوریتم اثبات سهام از طریق نمایندگان – DPoS تاثیرات منفی متمرکز بودن شبکه را از طریق استفاده از شاهدان (که نمایندگان نامیده می شوند) کاهش می دهد. در کل N شاهد بلوک ها را امضا می کنند. این شاهد ها توسط کسانی که از شبکه استفاده می کنند با هر معامله ای که ساخته می شود، رأی می آورند. با استفاده از یک پروسه رأی گیری غیرمتمرکز، DPoS از نظر طراحی نسبت به سیستم های دیگر دموکراتیک تر است. هر زمان که شاهدان یک بلوک را ایجاد کنند، برای این کار مبلغی دریافت می کنند. میزان پرداخت به آنها توسط نمایندگان تعیین شده از سوی سهامداران مشخص شده است.

ایجاد توکن های جدید – کاربران BitShares قادر به ایجاد توکن های سفارشی خود به منظور ترویج کسب و کار یا تسهیل سرمایه گذاری های جمعی هستند. این توکن ها می توانند توسط سایر کاربران به عنوان یک ارز رمزنگاری شده جدید معامله شوند. صادر کننده می تواند بر روی نام، توضیحات، توزیع اولیه، کارمزد های معاملاتی و دیگر مشخصات آن تصمیم گیری کند.

الگوریتم (DPoS (Delegated-Proof-of-Stake چگونه عمل می کند؟

DPoS تاثیرات منفی متمرکز بودن شبکه را از طریق استفاده از شاهدان (که نمایندگان نامیده می شوند) کاهش می دهد. در کل N شاهد بلوک ها را امضا می کنند. این شاهد ها توسط کسانی که از شبکه استفاده می کنند با هر معامله ای که ساخته می شود، رأی می آورند. با استفاده از یک پروسه رأی گیری غیرمتمرکز، DPoS از نظر طراحی نسبت به سیستم های دیگر دموکراتیک تر است. هر زمان که شاهدان یک بلوک را ایجاد کنند، برای این کار مبلغی دریافت می کنند. میزان پرداخت به آنها توسط نمایندگان تعیین شده از سوی سهامداران مشخص شده است.

DPoS دارای ضمانت هایی است تا اطمینان حاصل شود که کسانی که از طرف شبکه به عنوان نماینده بلوک ها را تأیید می کنند، به درستی و بدون تعصب عمل خواهند نمود. علاوه بر این، هر بلوک امضا شده باید تأیید کند که بلوک قبل از آن توسط یک گره قابل اعتماد امضا شده است. این کاهش نیاز به تأیید باعث افزایش سرعت معاملات می شود. DPoS همچنین اجازه می دهد تا تراکنش های بیشتری در یک بلوک (نسبت به اثبات کار و اثبات سهام) قرار گیرد. فناوری DPoS به تکنولوژی ارزهای رمزنگاری شده اجازه می دهد تا در یک سطح با مراکز تأمین متمرکز مانند Visa و Mastercard رقابت کنند.

نوسانات قیمت بیت شیرز (BitShares) در گذر زمان

اگر شما به دنبال یک ارز مجازی با بازگشت سرمایه خوب هستید، BTS می تواند گزینه مناسب و سودآوری باشد. قیمت BitShares برابر با ۰٫۲۹۱ دلار در زمان نگارش این مقاله است. همچنین بر اساس حجم معاملات بازار، بیت شیرز با ۷۸۰ میلیون دلار در جایگاه ۳۳اُم بین ارزهای دیجیتالی قرار دارد. اگر امروز به میزان ۱۰۰ دلار BitShares خریداری کنید، در مجموع ۳۴۳٫۶۸۲ BTS خواهید داشت. براساس پیش بینی های تحلیلگران، انتظار می رود قیمت آن برای پنج سال آینده برابر با ۰٫۷۳۰ دلار آمریکا باشد.

[related_post themes="flat" id="35626"]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *